מידע מקצועי

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים

בתור מתחילים, לנסות להבין איזה סוג גיטרה הוא המתאים ביותר לצרכים שלכם עשוי להיות דבר מאתגר במיוחד. גם אם בסוף החלטתם שגיטרה קלאסית היא הגיטרה בשבילכם, איך אתם מחליטים איזו גיטרה לקנות? מדריך זה נועד בדיוק בשביל זה! נעבור על כל הפרמטרים של הגיטרה הקלאסית, ונסביר את מגוון השיקולים למי שמעוניין להיכנס לעולם הגיטרה בצורה הטובה ביותר.

שלושת השיקולים המרכזיים בבחירת גיטרה קלאסית כוללים:

  • איכות הסאונד המבוססת על סוג העץ ועיצוב הגיטרה
  • חווית הנגינה – האם הכלי נוח לנגינה? האם האקשן (המרחק בין המיתרים ללוח האצבוע) נמוך מספיק?
  • ערך תמורת הכסף ואמינות המותג

מדריך זה נועד לכסות את כל השיקולים הללו ועוד הרבה יותר. אנו שואפים לפשט עבורכם חלק נרחב מהמושגים הטכניים ולסייע לכם להבין את ההיבטים הקשים העומדים לפני רכישת גיטרה קלאסית ראשונה. המטרה שלנו היא לוודא שאתם מבצעים את הרכישה החשובה הזאת עם מידע רב ככל האפשר. קניית גיטרה קלאסית שאינה מתאימה לצרכי הנגן יכולה להוביל למצב של אובדן תשוקה או עניין, ואנחנו בווילד גיטרס פשוט לא יכולים לתת לזה לקרות.

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים
המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים

יתרונות וחסרונות של הגיטרה הקלאסית - מבט חטוף

אז למה ללכת על גיטרה קלאסית? חשוב להבין את המניעים העומדים מאחורי רכישת גיטרה קלאסית לעומת דגם אחר, כמו גיטרה אקוסטית. לגיטרות קלאסיות, כמו לכל וריאציה אחרת, יש יתרונות וחסרונות.

יתרונותיה של הגיטרה הקלאסית:

  • למתחילים, יתרון גדול היא העובדה שבדרך כלל מיתרי ניילון קלים יותר לנגינה מאשר מיתרי פלדה שנמצאים על גיטרות אקוסטיות. מיתרי ניילון דורשים פחות חוזק בלחיצה עליהם, והם גם פחות נוטים להשאיר אותך עם קצוות אצבעות קשות, אחת הבעיות הנפוצות אצל נגנים מתחילים.
  • לגיטרה קלאסית יש גוון צליל ואופי ייחודי, שעשוי להיות בדיוק מה שאתם מחפשים. במשך הזמן הגיטרות הקלאסיות נקשרו לסגנונות נגינה אקזוטיים כמו הסגנון הברזילאי או הספרדי, וזה יכול להיות בדיוק מה שאתם מחפשים.
  • קיימים מורים רבים לגיטרה (או קורסים מקוונים לנגינה קלאסית) שילמדו אתכם טכניקות אשר יעזרו לכם לחזק את האצבעות ויסייעו לקדם את קצב הנגינה.
  • הכישורים שתלמדו ניתנים להעברה לסוגים אחרים של גיטרות, שכן המיתרים והאינטונציה של הסריגים זהים בגיטרות חשמליות ואקוסטיות.

חסרונותיה של הגיטרה הקלאסית:

  • קצוות האצבעות הקשות האלה שאתם עלולים לקבל כאשר אתם מנגנים בגיטרה אקוסטית בפעמים הראשונות, כן אלה, למעשה די שימושיות. הם מקשיחים את העור, ואם אתם מתכננים לעבור בסופו של דבר לגיטרה אקוסטית, קחו בחשבון שעם גיטרה קלאסית, והשימוש במיתרי ניילון רכים, ייקח יותר זמן לבנות את העמידות הזו.

  • הצוואר ולוח האצבוע נוטים להיות רחבים יותר מסוגי גיטרה אחרים. פירוש הדבר שאם אתם רגילים לנגן בגיטרה אקוסטית או חשמלית עשויה להיות תקופת הסתגלות כלשהי. זה גם אומר שאם יש לכם ידיים קטנות יותר, אתם עלולים להיאבק עם חלק מהאצבוע הנדרש, במיוחד במהלך נגינת סולואים או קטעי נגינה מהירים.

  • כדי ללמוד את הטכניקות (ולהשיג את הצליל) של מוסיקת רוק ופופ, בסופו של דבר תצטרכו לעבור ולרכוש בכל מקרה גיטרה עם מיתרי פלדה (אקוסטית/חשמלית).

גודל הגיטרה

הבחירה בגודל הגיטרה הקלאסית שלכם עשויה להיראות כמו בחירה פשוטה, אבל היא דורשת מעט התייחסות וחשיבה. במידה ואתם מבוגרים בגודל ממוצע או מעל הממוצע, האפשרות הסבירה ביותר היא שגיטרה קלאסית בגודל מלא היא הגיטרה בשבילכם. הגודל המלא של גיטרה קלאסית אינו גדול במיוחד בהשוואה לגיטרות אקוסטיות, והוא נוח יחסית. עם זאת, יש סיבה שקיימים גדלים אחרים של גיטרות!

אם אתם קטנים יותר בגודל או שאתם רוכשים גיטרה למישהו צעיר או קטן יותר, יש סיכוי שיש צורך בגיטרה קטנה יותר. הגדלים שנוטים להציע כוללים:

בגודל ½. אלה מיועדים לילדים, ומתאימים לגילאי עד 8 לערך, תלוי בגודל הילד כמובן. גיטרות אלו אינן מתאימות למבוגרים לנגינה והאצבוע בהם יהיה מאוד לא טבעי.
בגודל ¾. אלה מתאימים יותר לילדים גדולים יותר עד גיל 12 ובמקרים מסוימים גם מבוגרים ייבחרו בגודל זה. הסיבה העיקרית לכך שאתם יכולים לבחור בגיטרה בגודל ¾ כמבוגרים היא כשהיד שפורטת (בדרך כלל היד השמאלית) עשויה להתאמץ פחות מאשר עם לוח אצבוע בגודל מלא ומשום שהכלי עצמו נייד יותר ומאפשר התניידות קלה בטיולים ונסיעות.

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים

סוג העץ

בניגוד למה שחלק מהאמנים המתחילים חושבים סוג העץ ממנו בנויה הגיטרה לא נמצא רק למראה או לפונקציונליות. העץ ממנו מורכבים החלקים השונים של הגיטרה משפיע מאוד על הצליל, וזה נכון לגבי כל סוג וסגנון גיטרה, כולל הגיטרה הקלאסית. עצים שונים נבחרים לגיטרות קלאסיות בזכות האיכויות הטונליות שלהם.

תהליך בחירת סוג העץ הוא תהליך דיי מסובך, אותו לות׳ייר (אומן הבונה ומתקן כלי מיתר בעלי צוואר ותיבת תהודה) וייצרני גיטרה מנסים תמיד לשכלל.
באופן כללי, העצים הבאים נפוצים למדי בקרב גיטרות קלאסיות.

אַשׁוּח
שימוש בעץ אשוח נפוץ מאוד בשל הרבגוניות שלהם. בעולם הגיטרות הקלאסיות עץ האשוחית (Sitka) הוא הסוג הפופולרי ביותר של האשוח, אך זו אינה האופציה היחידה, משתמשים גם בעץ אנגלמן ובכמה זנים אחרים.

עץ האשוח יוצר צליל פריך חזק עם טווח דינמי רחב, כלומר מכסה המון תדרים של השמיעה האנושית, הדבר מספק הרבה צלילות ופשטות לצליל. קיימת נטייה לשייך סוגי עץ לסגנונות נגינה, בין אם במודע ובין אם לא, ולאשוח יש איכויות טונאליות הנמצאות בפלמנקו ובסגנונות נגינה לטיניים אחרים.

בדרך כלל משתמשים בעצי אשוח על לוח הטופ, החלק של הגיטרה בו העץ משפיע ביותר על הטון הכללי.

אֶרֶז
הטון של ארז פחות ברור ופשוט מזה של האשוח, אבל זה לא בהכרח דבר רע. המורכבות הנוספת של הצליל עדיפה על חלק מהאמנים וכן מספקת רמת חום מסוימת. העץ הזה גם שקט יותר כשפורטים חזק. זה לא בהכרח טוב או רע, רק משהו שיש לקחת בחשבון. פירוש הדבר שמוסיקאים המנגנים ברכות בוחרים בגיטרה קלאסית הכוללת ארז.

שוב, גם פה נראה שמשתמשים בארז בלוח הצליל.

אֶדֶר (מייפל)
לרוב נשתמש במייפל להכנת צדי גוף הגיטרה והחלק האחורי, אך גם עבור לוח הצליל. הצפיפות של המייפל יוצרת נפח ברור מאוד ומאפשרת לתדרים גבוהים לבוא לביטוי. מייפל הוא לעתים קרובות הבחירה של מוסיקאים שמתכננים להגביר את הגיטרה הקלאסית שלהם, וזה נותן יתרון למי שרוצה להקליט את הנגינה.

כפי שציינו מייפל משמש לרוב לצדי גוף הגיטרה והחלק האחורי.

מַהֲגוֹנִי
המילים ‘יוקרתי ו’מהגוני’ הולכות לרוב זו לצד זו כשמדברים על רהיטים, וכך גם בגיטרות! מהגוני הוא סוג עץ שאיתו מעצבים לרוב את צדי גוף הגיטרה או את צוואר הגיטרה וחום הצליל שהוא מפיק יכול להעניק למנגינה תחושת בלוז. מהגוני עומד מצוין במבחן הזמן וגיטרות אלה יכולות אפילו להשתבח עם השנים.

רוזווד
רוזווד משמש פחות או יותר בכל מגוון הגיטרות. קיים רוזווד הודי שהוא זול יותר וגם יש זן ברזילאי.

לרוזווד יש סאונד נהדר ורמת נפח טובה בתדרי הבס. הצליל הוא תכליתי ועקבי, מה שאומר שהוא משמש לעתים קרובות בגיטרות קלאסיות למתחילים או כאלו שמנסים להיות ורסטיליים ולהתנסות במגוון סגנונות. ניתן לראות את העץ הרוזווד בשילובים שונים ולעיתים קרובות בשילוב עם האשוח.

ישנם כמובן עוד סוגים של עץ שאתם אולי תחשפו אליהם , כמו ה-Basswood, אך סוגי העץ למעלה הם הנפוצים ביותר בכל הנוגע לגיטרות קלאסיות.

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים

מבנה הגיטרה

מבלי להכנס יותר מדי לפרטים הטכניים זה חשוב שכל מוסיקאי מתחיל ילמד קצת על מבנה הגיטרה.

‏להכיר את מבנה הגיטרה יסייע לכם להבין איך לבצע התאמות בגיטרה ויספק התחלה טובה ללמוד על תהליך החלפת המיתרים. בנוסף, זה יעזור לכם לסגל שפה משותפת עם סרטוני וידאו ב-YouTube או במידה ואתם בוחרים ללמוד עם מורה פרטי.

לוח הטופ
כבר הזכרנו את לוח הטופ בקצרה, הוא מרכיב חיוני בגיטרה קלאסית, וישפיע מאוד על המחיר והצליל של הגיטרה.

לוח הטופ אחראי על יצירת הצליל באמצעות רטט כאשר המיתרים זזים, וזו הדרך העיקרית בה הצליל מופק. התהודה מוגברת ומושפעת על ידי צורת גוף הגיטרה, ותיבת התהודה של הגיטרה עצמה.

מכיוון שזה מה שבעצם ‘מגביר’ את צליל המיתרים, יש לו סיכוי גדול להשפיע על הצליל.

לוחות הצליל יכולים להיות מורכבים מלמינציה או מעץ מלא. בעוד שעץ מלא הוא כנראה בעל האיכות הטובה ביותר, הטיעון לטובת הלמינציה הוא החיסכון בכסף, ולכן אפשר למצוא את הלמינציה בהרבה מהגיטרות למתחילים.

גיטרות הבנויות מלמינציה וגיטרות מעץ מלא מיוצרות בדרך כלל מסוגי העץ שהוזכרו למעלה. ללמינציה יש מספר שכבות (בדרך כלל שלוש) של עץ השכבה העליונה עשויה עץ באיכות טובה יותר (הוא עשוי להיות מיושן יותר או שנבחר כאיכות טובה יותר) ואילו השכבות שאיננו יכולים לראות עשויות להיות באיכות נמוכה יותר, מה שהופך אותן לזולות יותר. למינציה היא חזקה וחסכונית אך התוצאה הסופית עלולה להיות הפחתה בתהודה (רזוננס) ובבהירות הצליל של הגיטרה.

מוסיקאים מקצועיים וגיטריסטים מנוסים כמעט תמיד יבחרו בעץ מלא. גיטרות אלו עשויות משני לוחות בעובי זהה, ולפעמים אנו רואים ‘תפר’ בחלק האמצעי של החלק העליון של הגיטרה, שם ניתן לראות את שינוי גוון הצבע.

אשוח, ארז ואפילו מהגוני הם בחירות נפוצות, ותכונותיהם הטונאליות מתוארות למעלה. עליכם לעשות את הבחירה על פי התוצאה הסופית אותה אתם מחפשים או על פי הסגנון אותו אתם מתכננים ללמוד.

לוח אצבוע
זהו החלק הארוך והדק יותר של הגיטרה בו נמצאים השׂריגים, שם אתם יוצרים את צורות היד לאקורדים או על מנת לנגן תווים בודדים.

לוח האצבוע של גיטרה קלאסית הוא די ייחודי ורחב יותר מסוגי גיטרה רבים אחרים. מבחינת חומרים, רוזווד נפוץ מאוד בשימוש אך כמובן משתמשים גם בסוגי עץ אחרים כולל מהגוני ואבוני.

לעץ ממנו בנוי לוח האצבוע יש השפעה מסוימת על הצליל, אך בדרך כלל יש לתת דגש ולהתחשב בנוחות בעת הנגינה. ישנם לוחות אצבוע הרבה יותר “קלים” לנגינה בכל הקשור בהזזת צורת היד או בהנעה מעלה ומטה בעת האצבוע.

האקשן של לוח האצבוע היא משהו שצריך לתת עליו דגש. מה זה בעצם אקשן? אקשן הוא הרווח שבין המיתרים ללוח האצבוע. רווח רחב יותר הוא אקשן גבוה, צר פירושו אקשן נמוך. אקשן גבוה על הגיטרה יכול לפעמים להגביר את עוצמת הקול, אך יקשה על החזקת המיתרים כלפי מטה, כמו גם נגינה וירטואוזית של קטעים מהירים, עלולה להיות קשה יותר. אקשן נמוך הוא בדרך כלל פשוט יותר לנגינה וטוב לריצה על לוח האצבוע , אך הן רגישות יותר לזמזום המגיע מהמיתרים.

קביעת האקשן של גיטרה הוא חלק מתהליך הסט-אפ אך אל תדאגו! אנחנו בווילד גיטרס נעזור לכם בכל מה שקשור בתהליך, אך בדרך כלל עדיף למתחילים אקשן נמוך המונע רעש זמזום בעת הפריטה.

המרווח בין המיתרים לאורך לוח האצבוע הוא גם פרמטר שיש לקחת בחשבון. יש גיטרות קלאסיות עם מרווח רחב יותר מאחרות. זה נובע מהעדפות אישיות ולעתים קרובות לגודל היד, אך המפתח הוא שהמיתרים נמצאים במרווח זהה ובמידה שווה. אם יש מרווח יוצא דופן, זה יכול להקשות על ההתרגלות לגיטרה אחרת והנגינה בה לא ירגיש טבעי.

גוף הגיטרה
גוף הגיטרה הוא אחד הגורמים החשובים ביותר בקביעת הצליל אותו מפיקה הגיטרה. לגיטרות קלאסיות וגיטרות אקוסטיות יש דגש רב על אזור זה, ואופן עיצוב גוף הגיטרה יכול להשפיע על הצליל (והמחיר) של גיטרה. התהודה אשר מופקת מגוף הגיטרה מושפעת בעיקר מסוג העץ אשר ממנה עשוי גוף הגיטרה ובעוד שבגיטרות האקוסטיות גוף הגיטרה חלול, בגיטרות החשמליות גוף הגיטרה מוצק ומלא.

גיטרות קלאסיות בעלי גוף גיטרה עבה נוטות להיות בעל צליל עשיר יותר בקצה התחתון, וככל שגוף הגיטרה דק יותר, נוטים להגיע לתדרים גבוהים יותר. נגינה והתנסות במספר גיטרות קלאסיות והשוואה ביניהן היא דרך טובה להתחיל להבין כיצד גוף הגיטרה יכול להשפיע על הטון.

הגשר העליון והגשר התחתון (נאט ואוכף)
הגשר העליון והגשר התחתון הם למעשה החלקים בהם דרכם ועליהם עוברים המיתרים ולמעשה קובעים את אורכם. המיתרים מוחזקים במקום. בגיטרות קלאסיות זולות יהיו החלקים עשויים פלסטיק. אמנם זה נשמע שברירי אבל פלסטיק די יעיל ואמין. עבור דגמים יקרים יותר לרוב ישתמשו בעצם – חומר המוביל לרזוננס טוב יותר ויציבות כיוון טובה יותר.

ראש ומפתחות כיוון
הראש של גיטרה קלאסית די פשוט מבחינה עיצובית. על ראש הצוואר נמצאות מפתחות הכיוון המחוברות לצילינדר שהמיתר מחובר עליו. סיבוב של המפתח ימתח או ישחרר את המיתר המיוחס ובכך ישנה את הכיוון שלו. חשוב לבחון את מפתחות הכיוון ולהרגיש אם קל לכוונן אותן, יתדות פלסטיק באיכות ירודה יכולות לעתים קרובות להקשות על כך.

אצלנו בווילד גיטרס תוכלו למצוא מגוון רחב של גיטרות קלאסיות החל מ-349₪ במגוון גדלים (½, ¾ וגודל מלא) של מגוון יצרני הגיטרה המפורסמים ביותר המכתיבים את הסטנדרט של גיטרה קלאסית בימינו – קונצרן GEWA הגרמני המכיל תחתיו יצרניות ענק רבות מתחום כלי הנגינה בכלל והגיטרה בפרט (Ovation) מציע גיטרות קלאסיות למתחילים ברמת גימור גבוהה וצליל צלול ונעים החל מ-349₪. לאלו המתקדמים יותר, או למתחילים המשקיענים – חברת Alvarez האמריקאית שכבר טבעה חותמה בעולם הגיטרה מציעה גיטרות קלאסיות ברמת גימור גבוהה ביותר, צליל חם ועגול וצוואר נוח ונעים למגע החל מ-699₪ ולאלו המחפשים את הדבר האמיתי – גיטרות קלאסיות של חברת Almansa הספרדית, מיוצרות בספרד מהעצים הטובים בשוק, רמת גימור שטרם נראתה קודם לכן והסאונד? ממש כמו בספרד. החל מ-1,189₪.

המדריך האולטימטיבי לקניית גיטרה קלאסית למתחילים