מידע מקצועי

כיצד תבחרו מיתרים לגיטרה אקוסטית

מדריך לקניית מיתרים לגיטרה אקוסטית

כיום, יש בשוק מגוון עצום של יצרניות מיתרים לגיטרה המציעות סדרות בעלי עוביים שונים, שיטות ייצור שונות, ובמגוון רמות איכות ומחיר, זאת בכדי שיהיה ניתן להתאים מיתרים לכל נגן, לכל סגנון ולכל כלי נגינה.

המיתרים של Ernie Ball לגיטרה אקוסטית מציעים למוסיקאים את האפשרות לבחור את הצליל המדויק של המוסיקה שלהם. מיתרים לגיטרה אקוסטית משפיעים מאוד על הצליל הכללי והטונאליות מכיוון שאין פיקאפים או מגברים שמתערבים. זוהי פשוט מוסיקה טהורה. אך איך בוחרים את המיתרים לגיטרה אקוסטית עבור הסאונד הרצוי? ובכן, לארני בול יש המון סוגי מיתרים לבחירה, מה שיוצר מגוון אפשרויות עבור כל נגן המעוניין לדייק את הצליל שלו. ערכנו עבורכם את מדריך זה בכדי לעזור לכל נגן גיטרה לבחור את המיתרים המתאימים לו. אז קדימה, מתחילים!

מדריך לקניית מיתרים לגיטרה אקוסטית

עוביי מיתרים לגיטרה אקוסטית

ראשית נתייחס לאלמנט החשוב ביותר ולעיתים המבלבל ביותר בבחירת מיתרים לגיטרות אקוסטיות: קוטר המיתר אשר נמדד באלפיות האינץ’. ככל שהמספר גדול יותר, כך המיתר עבה יותר. מיתרים בעלי קוטר קל, הם הנוחים ביותר לנגני גיטרה בתחילת דרכם. הפריטה על מיתרים אלה היא משמעותית נעימה יותר לאצבעות ואינה דורשת הפעלת כוח ולחץ על המיתר. מיתרים בעלי קוטר כבד יהיו קשים יותר לנגינה מפני שצריך להפעיל לחץ רב יותר על כל מיתר בכדי לקבל צליל נקי, לכן יתאימו לנגנים מקצועיים יותר המעוניינים להעמיק ולאפיין יותר את צליל הגיטרה הייחודי שיפיקו. במדריך זה ערכנו עבורכם תקציר לבחירת העוביים הנכונים עבורכם:

קוטר דק (011./010.)

• קלים יותר לכיפוף, מתאימים לנגינת פינגרסטייל או לנגינת תוים בודדים

• אידיאליים לגיטרות אקוסטיות וינטאג’ או גיטרות בעלות גוף קטן יותר

• סאונד בהיר יותר, טכניקות פריטה עדינות נשמעות מובלטות יותר

קוטר עבה (013./012.)

• יותר בס, כלומר גוון צליל עמוק וחזק יותר

• עובדים מעולה עם גיטרות אקוסטיות גדולות יותר

• יותר ווליום וססטיין

החומרים מהם עשויים מיתרים לגיטרה אקוסטית

מיתרים לגיטרה אקוסטית יכולים להיות עשויים מסוג אחד או יותר של חומר. החומר ממנו עשויים המיתרים הוא חשוב ביותר, שכן הם יוצרים גווני צליל שונים האחד מהשני. ערכנו עבורכם השוואה מהירה בין החומרים השונים מהם עשויים המיתרים של ארני בול לגיטרה אקוסטית.

Slinky Paradigm

תהליך הייצור המיוחד והחדשני של ארני בול, בשילוב עם טכנולוגיית ה-RPS המוגנת בפטנט (Reinforced Plain String) מגדילה באופן דרמטי את יכולת חוזק המתיחה של המיתר בעד 35% ומספקת עד 70% יותר של עמידות בפני עייפות החומר בהשווה למיתרים מסורתיים. תַיִל הליפוף של מיתרי ה-Paradigm עושה שימוש בתהליך בתהליך פלזמה בלעדי, משופר וייחודי לארני בול, זאת  בכדי להסיר פגמים ולשפר את עמידות החומר בפני קורוזיה. תהליך זה יוצר מיתרים שמחזיקים זמן רב יותר ונשמעים רעננים יותר. זאת ללא תופעות הלוואי ההורגות את הטון כפי שקורה במיתר מצופה.

סט מיתרים לגיטרה אקוסטית Ernie Ball 2003 Earthwood 80/20 12-54

Earthwood 80/20 Bronze

מיתרים אלה עשויים מתַיִל 80% נחושת ו-20% אבץ המלופף סביב תַיִל ליבה מפלדה בצורת משושה מצופה בדיל. זהו הסוג הפופולרי ביותר של מיתרים לגיטרה אקוסטית. הם מספקים צליל פריך ומצלצל עם הקרנה מעולה.

סט מיתרים לגיטרה אקוסטית Ernie Ball 2148 Earthwood Phosphor Bronze 11-52

Earthwood Phosphor Bronze

מיתרים אלה עשויים מתַיִל 92% נחושת, 7.7% בדיל ו-0.3% זרחן המלופף סביב תַיִל ליבה מפלדה בצורת משושה מצופה בדיל. למיתרים אלה יש גוון כתמתם/זהוב והם מספקים גוון צליל חם ועשיר עם צלילות מצוינת.

סט מיתרים לגיטרה אקוסטית Ernie Ball 2564 Aluminum Bronze 13-56

Aluminum Bronze

מיתרי ה-Aluminum Bronze מיוצרים מתערובת מיוחדת של נחושת ואלומיניום שהותאמה במיוחד לגיטרות אקוסטיות. הם מציעים יותר הקרנה וצלילות מאשר מיתרי ברונזה מסורתיים ובנוסף מספקים עמידות משופרת בפני קורוזיה. במיתרים אלה ארני בול שוזרת תַיִל ליבה מפלדה בצורת משושה ותיל ליפוף אלומיניום ברונז לקבלת נמוכים מודגשים יותר וגבוהים פריכים ונוצצים.

התאמת המיתרים לסגנון הנגינה שלכם

זהו אחד השיקולים המשמעותיים ביותר בבחירת מיתרי גיטרה המותאמים אליכם אישית. אם סגנון הנגינה שלכם מתבטא בכך שאתם פורטים בעיקר עם האצבעות, רצוי לבחור במיתרים קלים ודקים אשר יאפשרו לכם לנוע בחופשיות על הגיטרה מבלי לפגוע באצבעות שלכם. מיתרים כבדים לעומת זאת ישאירו פצעים על האצבעות שלכם, דבר שאנו רוצים למנוע.

התאמת מיתרים לגוון צליל שאתם מעדיפים

מיתרים קלים יבליטו את הצלילים הגבוהים, בעוד שמיתרים כבדים יפיקו צלילי נמוכים בעלי גוון בס. לכן, בחרו את המיתרים על פי טעמכם האישי ועל פי הצליל שאותו אתם מעדיפים להפיק.

מיתרים מצופים vs מיתרים לא מצופים

מיתרים מצופים של Ernie Ball לגיטרה אקוסטית עושים שימוש בננוטכנולוגיה פורצת דרך הדוחה לחות ושמנים לא רצויים הנוצרים על המיתר במשך הנגינה ומשפיעים לרעה על הצליל הסופי שתפיקו. בהבדיל מרוב המיתרים המצופים בשוק, הטיפול הייחודי של ארני בול מיושם גם לליבה וגם לליפוף החיצוני על מנת לספק הגנה מירבית ללא הקרבה של סאונד או תחושה. ארני בול מציעה מיתרים מצופים לגיטרה אקוסטית  Everlast Coated 80/20 Bronzeו- Everlast Coated Phosphor Bronze אשר כמעט ולא ניתן להבחין בינם לבין המיתרים הלא מצופים של החברה. כך מאפשרים המיתרים של ארני בול את התחושה הטבעית של הנגינה והצליל אותו כל נגן ירצה להפיק.

למיתרים מצופים לרוב יש חיים ארוכים יותר ועולים קצת יותר ממיתרים רגילים. בסופו של דבר, ציפוי מיתרים הוא עניין של העדפה אישית; אנו ממליצים לנסות גם מיתרים מצופים וגם כאלה שלא בכדי שתוכלו להחליט מה סוג הצליל והתחושה המתאימים לכם.

לסיכום

יש לזכור כמה דברים עיקריים בבחירת מיתרים לגיטרה אקוסטית: סגנון הנגינה שלכם, הסאונד הרצוי, נוחות ולבסוף, גיל ומצב הכלי שלכם. הפרמטרים האלה הם הגורמים שחשוב לקחת בחשבון כאשר אתם רוכשים מיתרים לגיטרה אקוסטית. השילוב של הפרמטרים האלה הוא זה שיקבע איזה חומר ועובי הם המתאימים ביותר עבורכם ועבור הגיטרה שלכם. התנסו בכל סוגי המיתרים והיצמדו למה שהכי מרגיש לכם ונשמע הכי טוב לסוג המוסיקה שאותה תרצו לנגן.