מידע מקצועי

המדריך לגיטריסט המתחיל – כיצד תבחרו את הגיטרה החשמלית הנכונה עבורכם?

מרגע שבו העולם הכיר את הגיטרה החשמלית ועד להיום, גיטרה מעולם לא הייתה פופולארית יותר. נגנים בתחילת דרכם מגיעים אלינו לחנות ושואלים: איזה גיטרה חשמלית כדאי לי לרכוש? לכן, הכנו עבורכם מדריך קצר ושימושי, כך שתוכלו לבחור את הגיטרה החשמלית הראשונה שלכם בצורה מושכלת אשר תתחשב בכל צרכי הנגינה שלכם. אז הנה מתחילים!

מדריך לבחירת גיטרה חשמלית

מרגע שבו העולם הכיר את הגיטרה החשמלית ועד להיום, גיטרה מעולם לא הייתה פופולארית יותר. נגנים בתחילת דרכם מגיעים אלינו לחנות ושואלים: איזה גיטרה חשמלית כדאי לי לרכוש? לכן, הכנו עבורכם מדריך קצר ושימושי, כך שתוכלו לבחור את הגיטרה החשמלית הראשונה שלכם בצורה מושכלת אשר תתחשב בכל צרכי הנגינה שלכם. אז הנה מתחילים!

המאפיינים המבדילים בין סוגי הגיטרות השונות:

בתחילה חשוב להבין את ההבדלים בין הגיטרות (חשמלית, בס, קלאסית ואקוסטית), כך שיהיה לנו בסיס מוצק בהבנה הטכנית של גיטרות באופן כללי. ההבדל העיקרי בין גיטרה חשמלית לקלאסית ולגיטרה אקוסטית הוא תיבת התהודה וסוג המיתרים. לגיטרה קלאסית ואקוסטית יש תיבת תהודה המיועדת להשמעת הצלילים ולהחזרת ההד המופק מפריטה על המיתר. גיטרות חשמליות ובס לעומת זאת עשויה לרוב מעץ מלא והצלילים נוצרים מהפיקאפ (מגביר קול). הפיקאפ הינו מיקרופון אשר מתפקד כשדה מגנטי וממוקם במרכז הגוף של הגיטרה מתחת למיתרים. הפיקאפ הוא זה שיודע להמיר את הפריטה שלנו לאותות חשמליים ולהפיק את הצליל הסופי דרך מגבר הגיטרה.

מדריך לבחירת הגיטרה חשמלית - צורות גוף מפוצות
צורות גוף נפוצות של גיטרה חשמלית מימין לשמאל: סגנון S, סגנון T, חתך בודד (Singlecut), חתך כפול (Doublecut), סופרסטראט

כיצד נבחר גיטרה חשמלית מושלמת עבורינו?

בתחילה, חשוב לדעת: גיטרה חשמלית מיועדת לאלו שכבר יש להם ניסיון על גיטרות קלאסיות או אקוסטיות וזאת מפאת סוגי הפריטה השונים והטכניקה המורכבת הנדרשת בכדי לנגן בגיטרה חשמלית. טכניקות אלה אמנם לא מורכבות מדי, אך דורשות מיומנות, מהירות ודיוק של לחיצה על כל תו.

לגיטרה החשמלית מגוון צורות גוף. הנפוצות ביותר הינן בסגנון S (“סטראטוקסטר”, סגנון T (“טלקסטר”) ובעלת חתך גוף יחיד (סינגלקאט). כל צורת גוף משפיעה על יכולת הנגינה לאורך הצוואר, נוחות נגינה בעמידה וישיבה וגישה לסריגי הגיטרה הגבוהים בעיקר. קיימות מספר צורות גוף נפוצות שאינן שגרתיות כדוגמת E, V (“אקספלורר”) וכו’.

מאפייני הסאונד של הגיטרה החשמלית מורכבים מהדברים הבאים: סוג הפיקאפ(יפ) שנבחר(וֹ) לגיטרה, העצים, כפתורי הטון והווליום (אשר אחראים על עיצוב הסאונד), סוג המיתרים וטכניקת הנגינה שבה משתמש נגן הגיטרה. כל הרכיבים האלה יחד משפיעים על מאפייני הסאונד של הגיטרה ולכולם תפקיד חשוב ביצירת הצליל הסופי המופק מתוך הגיטרה.

בחירת פיקאפ לגיטרה

כפי שציינו, המאפיין העיקרי בגיטרה החשמלית הוא סוג הפיקאפ המותקן על הגיטרה. במאה ה-18-19, מהנדסים וממציאים בעולם התנסו בהגברת כלי נגינה חשמליים כגון תיבות נגינה ופסנתרים חשמליים, אך הבשלות הטכנולוגית הגיעה רק כאשר פותחו מערכות הגברה מודרניות בשנות ה-20 של המאה ה-20 ומאז עברו התפתחויות עד למה שאנו מכירים כיום.

כיום, שני סוגי הפיקאפים הנפוצים לגיטרות חשמליות הם פיקאפים בעלי סליל הבודד (Single-Coil Pickups) והפיקאפים הדו סליליים (Humbucking Pickups).

פיקאפ חד סלילי – סינגל קויל
זהו הפיקאפ הפופולרי ביותר והוא בעל עטיפת מתכת דקה ובצורת מלבן צר מעוגל בפינותיו והוא נוטה לצליל בהיר יותר הנחשב לצליל הפריטה הנקי ביותר. פיקאפ חד סלילי מורכב ממגנט מרכזי אחד או משישה מוטות מגנטים נפרדים (אחד לכל מיתר). רוחבו של פיקאפ חד סלילי הוא צר מאוד, מה שיוצר שדה מגנטי ממוקד הקולט את האנרגיה אשר נוצרת במקטע הצר של המיתרים תחתיהם הוא מותקן.

פיקאפ דו סלילי – האמבקר
פיקאפ לגיטרה זה הינו בעל היכולת הטכנית לבטל את הזמזומים ורעשי הלוואי הנובעים מההפרעות האלקטרו-מגנטיות הסביבתיות הנקלטות בסליליו. לרוב, הפיקאפ בנוי מצמד סינגל קוילס אשר מותקנים זה לצד זה ומחוברים בחיבור טוריף מבנה זה יוצר שני סלילים המחוברים מבחינה חשמלית בפאזה הפוכה. מפאת הסיבה כי רעשי הרקע נקלטים דרך סלילי הפיקאפים כשזרם עובר מסליל אחד לאחר, רעשי הרקע מתבטלים הודות לתדירות הזרם ההפוך שמייצר הסליל הנגדי.

מדריך לבחירת הגיטרה חשמלית - פיקאפ סינגל קויל
פיקאפ סינגל קויל (סליל בודד)
מדריך לבחירת הגיטרה חשמלית - פיקאפ האמבקר
פיקאפ האמבקר (סליל כפול)

מבנה הגוף

כשמדברים על גיטרות חשמליות, הגיטרה חייבת להתאים לצורת הנגינה ומבנה הגוף של המוסיקאי המנגן עליה. כאשר הגיטרה גדולה ורחבה היא לא תתאים למוסיקאי בעל גוף קטן וצעיר. גם אם הגיטרה תישמע טוב, למוסיקאי יהיה מאוד קשה לנגן עליה לטווח ארוך וסביר להניח שהוא יניח אותה בצד עד שיתבגר. קיים מגוון גדול של גדלי גיטרות וחשוב לרכוש גיטרה המתאימה לסוג הנגן שמנגן עליה.

מבנה הצוואר

זהו עוד שלב חשוב בבחירת הגיטרה הנכונה עבורכם. בדיוק כמו גוף הגיטרה, בחירת הצוואר היא בסופו של דבר עניין של העדפה אישית, אך מדובר יותר בתחושה ולא בסאונד. בעוד שצווארים עשויים מכל מיני סוגי עצים שונים, סביר להניח שתעדיפו להתמקד בגודל ובצורה של הצוואר.

בעוד שישנם צווארים קטנים ודקים עבור נגנים בעלי ידיים קטנות או אלה שמעוניינים לנגן סולואים מהירים, ישנם גם צווארים גדולים ועבים יותר עבור אלה עם ידיים גדולות או אלה שמנגנים בעיקר אקורדים וליווי.

מדריך לבחירת הגיטרה חשמלית - צורות צוואר
צורות הצוואר הנפוצות ביותר בגיטרה חשמלית

תקציב הגיטרה

פערי המחירים בין סוגי הגיטרות החשמליות השונות הם אינסופיים. מחיר הגיטרה משתנה לרוב בהתאם לעץ ממנו עשויה הגיטרה, סוגי הפיקאפים המולבשים על הגיטרה, ארץ הייצור , המגבר שתבחרו לגיטרה וכמובן המותג שאותו תרצו לרכוש. חשוב להבין כי יוקר המחיר אינו בהכרח משפיע על איכות הצליל; לפעמים המחיר פשוט יושפע מעיצוב הגיטרה ומסוג העץ שנבחר. לכן בקניית גיטרה חשמלית ראשונה רצוי לבחור בגיטרות פחות יקרות, קודם כל בכדי להבין שאתם אכן נדבקים באהבה הגדולה לנגינה בגיטרה ומשם תמיד תוכלו לשאוף לגיטרות יקרות ואיכותיות יותר. קחו בחשבון כי בהתחלה, אם תרכשו גיטרה יקרה, לא בהכרח תוכלו להנות מהיתרונות שלה על גיטרות אחרות.

לסיכום

אז לאחר שעברתם על המדריך, איזו גיטרה חשמלית כדאי לקנות? כמו בכל רכישת מוצר, תמיד תרצו לקנות את הגיטרה הטובה ביותר במחיר המשתלם ביותר.

התחילו בהבנה של איזה סגנון אתם רוצים לנגן ואיזה תקציב אתם רוצים להשקיע עבור הגיטרה הראשונה שלכם. חשוב שתבחרו גיטרה שתאהבו את הגודל שלה ואת המראה שלה; מראה הוא דבר חשוב כי זה מה שייצור את החיבור בינכם לבין הגיטרה. שיהיה בהצלחה, ותזכרו כי תמיד תוכלו להתייעץ איתנו בחנות ולקבל ליווי צמוד ואישי בכל רכישה עד להתאמת הגיטרה הראשונה שלכם!

חשוב לציין: מחיר הגיטרה לרוב ישפיע על איכות הגימור. אצלנו בווילד גיטרס תמצאו מגוון רחב של כלים המתאימים לכל כיס וברמה הגבוהה ביותר.

מדריך לבחירת גיטרה חשמלית